Moda Pazarlama

Yeni Favorimiz YouTube

You Tube

Merhaba,

Bir süredir aklımda YouTube ile ilgili bir yazı yazmak var.  Neden? Bilmiyorum.  Aslında biliyorum çünkü YouTube bu aralar alışveriş videoları, makyaj videoları, blogger/ vlogger ların günlük hayatlarını anlattıkları videolar ile çok gündemde.

Bu yazıyı bir Pazarlamacı bakış açısı ile mi yoksa bir izleyici gözünden mi yazacağım henüz bilmiyorum, beraber göreceğiz.

Ben YouTube de neler izliyorum?

YouTube’ü ilk olarak müzik dinlemek için kullanıyordum sonra How to ( Nasıl yapılır ) videolarına geçtim , excel de eğer formulü nasıl kurulur vs gibi.

Bu blogu oluştururken sayfaya bazı özellikler ekleyebilmek için çok fazla izledim, işim gereği bazı bloggerların videolarını takip etmeye çalışıyorum. Hatta şimdi merakımdan baktım zeytin yağlı dolma nasıl yapılır ı aradığımda bile bir sürü video çıktı.

Kesinlikle çok zengin bir kaynak.  Birde şu aralar trafikte Zoella nın videolarını izliyorum.

Zoella yi, İngilterenin en iyi vloggerları diye bir araştırma yaparken keşfettim. Zoella’nın tam 9 milyon takipçisi var ve videoları ortalama 1milyon 700 kere izleniyor.  Çıkardığı kitabı ilk haftasında 1998 den beri olan,  ilk haftada en iyi satış yapan kitap rekorunu kırmış.

Zoella’nın İlk izlediğim videosu tam 30 dk sürdü. 30 dk boyunca Zoella’nın yılbaşı ağacı için aldığı süsleri izledim. Sizce de son derece gereksiz bir bilgi değil mi?  Açık söylemek gerekirse ilk izlediğim video da inanılmaz sıkıldım, ama sanırım bir süre sonra  alışıyorsunuz hatta bağımlılık yapıyor. Çünkü Zoealla artık hayatınızdan biri gibi, evini biliyorsunuz, erkek arkadaşını biliyorsunuz, saat kaçta yatıyor kaçta kalkıyor, ne sever, ne yer, belki de yanı başınızdaki bir çok kişiden daha iyi tanıyorsunuz ve sanırım bu bir şekilde bağımlılık yapıyor. Bence bu tehlikeli birşey ama Zoella’yla bizim ilişkimiz öyle değil (?)

Zoella benim birazcık trafikte her gün 1,5 saat harcadığım vakti değerlendirme yöntemim diyebiliriz.  Çünkü arabada Zoella yı açıyorum, o anlatıyor ben diliyorum, ben en çok İngiliz aksanını sevdiğim için o yüzden bir İngiliz vlogger tercih ettim, onun anlattıkları ile İngilizce mi güncel tutmaya çalışıyorum. Böylece trafikte kaybettiğim zaman için vicdanım birazcık rahatlamış oluyor.

İlk alışveriş videosunu izlediğimde ki o zaman onun bir alışveriş videosu olduğunu anlamamıştım bundan bir kaç yıl önceydi , ekranda gördüğüm şey; bir kız, kim olduğu hakkında bir fikrim yok, yaptığı alışverişleri torbalarından çıkartıp anlatıyordu, o ana kadar gördüğüm en saçma şeydi, zaten giysileri elinde tutarak anlatmasına da bir anlam verememiştim. Göstereceği 3 parça için tonlarca cümle kuruyordu, video kalitesi de düşüktü. O an kesinlikle bu videoların bu kadar popüler olabileceği tahmin etmemiştim.

Bende çalıştığım marka için bir YouTube iş birliği yaptım ve bizi çok mutlu eden sonuçlar çıktı ortaya , yeni sezonda da kesinlikle medya harcamasında yine yerini alıyor olacak.

Ne kadar bu işin içinde olup profesyonel baksam da benim de o videolardan etkilenip birşeyler almama hiçbir şey engel olamıyor.

Bu yazıyı yazmadan önce bu videoları izlemenin psikolojisi ile ilgili biraz araştırma yapayım istedim ama çok bir şey bulamadım.  Bence ilk defa birisinin alışveriş videosunu izlediğinizde bu son derece anlamsız geliyor ama ne zaman ki bu kişi sizi başka mecralardan da yakaladığında, siz onu bir şekilde kendinize yakın veya olmak istediğiniz kişiye yakın hissettiğiniz noktada onun ayakkabısı bir anda sizin de almak istediğiniz ayakkabı oluyor, ve birden alışveriş sepetine ilgi duymaya başlıyorsunuz.

Bir sonraki yazıda markalar tarafından YouTube kanalının kullanımı ile ilgili bir best practice yazısı hazırlamak istiyorum ama öncesinde yine de en çok you tube videoları kimler tarafından izleniyor ve neden bu kadar rağbet görüyor, aşağıda biraz bilgi vereyim istedim.

Şuanda YouTube de popülasyon anlamında  en önemli kitleyi 13-24 yaş kitlesi oluşturuyor. Bu kitle haftada TV karşısında geçirdiği zamanın çok daha fazlasını you tube de geçiriyor.

Bunun başlıca nedenlerinden biri uzun TV reklamları, bu anlamda you tube ve vloggerlar popüleritelerini kaybetmemeleri adına reklamları mümkün olduğunca az ve izleyici kitlesiyle alakalı tutmalılar bence.

Vloggerları en popüler yapan şeylerden birincisi izleyicilerin  bu kişileri kendilerine yakın bulmaları ve iki yönlü iletişim kurabilmeleri, o yüzden yorumlara verilen cevaplar önemli! Videoyu çektim, yayınladım ve  kurtuldum yönetimi pek işlemiyor- mümkün oldukça tabi. 100 ve üzeri yorum alan bir vlogger için bu çok olası birşey değil. O zaman da vloggerın içeriklerinde kitlesinin yorumlarını okuduğunu belli eden cümleler sarfetmesi artı değer.

Umarım bu yazıyı okumaktan keyif alanlar olmuştur. Işim aynı zamanda benim hobim olduğu için blog da zaman zaman pazarlama ile ilgili yazılarda yazmak istiyorum.

Okuyan herkese teşekkürler

Zeynep

 

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  ilkim
  Mart 11, 2016 at 3:08 pm

  Kozmetik ve makyaj konusunda içerik üreten yerli vlogger’ların nasıl o rakamlarda izlendiğini anlamıyorum! Analiz etmek için ben de birkaç kez baktım ama gelen yılbaşı hediyelerini, annesinin aldığı kazağı vb. çıkarıp çıkarıp anlatan bu kızları hala çözmüş değilim. Yine de yarım saat boyunca bir lipstick ve pudradan bahsedebilme heyecanlarına kesinlikle hayranım :))) Vlogger olmak ya da onları anlamak için yaşlı olduğuma karar verdim! :) Yine de yaşam, iş motivasyonu ile moda hakkındaki “howto” tarzı videoları tercih ediyorum. Derdime tercüman olmuşsun bu yazıyla, sevgiler :)

  • Reply
   Sorsam Söylermisin
   Mart 20, 2016 at 2:56 pm

   :) youtube den sonra hit olacak yeni mecrayı heyecanla bekliyorum

  Leave a Reply