Browsing Category

İş Hayatı

İş Hayatı

Hayatımızdaki Huysuz Şirinler

Hayatımızdaki huysuz şirinler

Bugün haftanın yorgunluğunu evde dinlenerek geçirmek istedim. Kafamda bazı planlarım vardı bugün ile ilgili; bloga yazı yazmak zaten vardı ama bu konu değildi, biraz bana ilham verebilecek şeyler okumak, Steve Jobs için çekilen ikinci filmi izlemek, Udemy den aldığım online kursa devam etmek, canım isterse sahile inip kahve içmek gibi.

Linkedin i açtım, influencer olarak – (etkileyici – bilemedim Türkçe ne demeli ) takip ettiğim kişilerin paylaştıklarını okumak istedim. Sonra gözüm bir yazıya takıldı okuyayım dedim.

Türkiye’nin çok önemli yayın şirketlerinden birinin Pazarlama Direktörü , yine Türkiye’nin en önemli bankalarından birinin pazarlama iletişimine saydırıyor. Pardon?  Sen Kimsin?  demek istedim- tabi ki temsili olarak.

Kesinlikle ikinci paragrafa başlayamadım. Ben bu tarz yazıları inanılmaz gereksiz ve cüretkar buluyorum. Başka bir şirketin pazarlama iletişimine bu kadar kafa yoracağına bence kendisininkine yorsa daha hayırlı olurdu. Bir şirketin iç dinamiklerini bilmeden, koşullarını bilmeden dışarıdan eleştirmek kolay.

Kadının kadına yaptığını kimse yapmaz derler ya, sektördekinin sektördekine yaptığını da kimse yapmıyor.

Yazıyı okurken herhalde bu kadının o pozisyonda gözü var dedim ki, oradakinin rahatını bozuyor. Bırak o markanın iletişim stratejisini, markanın müşterisi eleştirsin, bin türlü yolla yapabilirler bunu, tabi sende eleştir ama markanın müşterisi olarak, altına bangır bandır title ını yazarak değil.  Ne manaaaa? Demek istiyorum.

İllaki pazarlama iletişimi hakkında yazmak istiyorsan iyi örnekleri anlat ki bizde senden bir şeyler öğrenelim, feyz alalım. Başkalarını yererek prim yapmak çoktan out olmadı mı? Hangi şirket üst pozisyonlarından birinde negatif odaklı, başkasının açığını arayan, buldu mu da onu parlatan bir yönetici ister ki? Böyle şeylere vakit bulabiliyorsa bence o kişinin fazlaca boş vakti var demektir.

Beni de bu güzel Cumartesi sabahı huysuz şirine döndüren bu hanım efendiye selamlar olsun.

Herkese güzel hafta sonları

Sevgiler

Zeynep Tuncay

İş Hayatı

Sevdiğiniz işi yapın

sevdiğiniz işi yapın

Selamlar,

Bu hafta instagramda bile bir post paylaşamamışım bırakın ki bloga yazı yazayım ama bugün Cuma  ve benim kafamın en rahat olduğu gün, yarını planlamak gibi bir derdim yok, gönül rahatlığıyla kendime vakit ayırabilirim.

Instagrama son koyduğum postta da bugün biraz yoğun bir hafta olacak galiba demişim, yoğun mu? Yoğun kelimesi biraz mütevazı kaldı galiba. İçime biraz doğmuş ama bu kadar konduramamışım !

Çarşamba günü şirkete Global COO nun geleceğini öğrendim, sonra benimle de toplantısı olacağını…

Bu tarz toplantılar öncesinde çok hazırlık gerektirse de benim içim çok öğretici oluyor, sizden çok daha üst pozisyonda birinin bakış açısını öğrenmek, size farklı yönlendirmelerde bulunması, vizyonunuzun gelişmesinde önemli.

Bu tarz toplantılar aslında aynı zamanda sizin elinize yılda en fazla bir iki kere geçecek bir şans da veriyor. Departmanınızla ilgili taleplerinizi, kariyeriniz ile ilgili planlarınızı, yapmak istediğiniz işler için bütçe almanızı sağlayabileceğinden, iyi hazırlanmak önemli.

Sunumlarından 2 gün önce işlerini bitiren herkese gıpte ile bakmışımdır, ben o son dakikaya kadar editleyenlerdenim. O yüzden bu hafta sonunu çoğunlukla evde geçirmeyi planlıyorum, ama Pazar gününün son saatleri muhtemelen saçlarıma maşa yaparak, ne giysem diye düşünerek, ojelerimi tazeleyerek geçecektir.

Bu hafta neredeyse her gün 9 dan sonra eve gelmiş olsam da şu anda hala bloga yazı yazabilecek enerjiyi bulabiliyorum. Bunun sebebi yaptığım işten keyif alıyor olmak.

Ben kariyerime çok sevdiğim bir işle başladım ama sonra çok iyi bir marka olduğu için farklı bir pozisyonda bir işe girdim ama sanırım daha ilk haftadan bu benim istediğim şey değil dedim. Hatta bazı sabahlar ofisimiz 14. katta olduğu için çok mutlu oluyordum, ya 1. Katta olsaydı, yukarı çıkmak benim için yalnızca 1 dk sürecekti (?)

Bir işte başarılı olmanın en önemli sırrı sevdiğiniz işi yapmak, işte o zaman geç saatler de, hafta sonları da sizi yormayacaktır.  Sevmediğiniz işte en fazla işinizi iyi yaparsınız ama fark yaratabilmek için yaptığınız işi tutku ile yapıyor olmanız gerekir.

Yanlış bir başlangıc yaptığınızı düşünüyorsanız bile mutlaka çıkış için bir yol arayın, çünkü bir çok iş veren deneyimden çok tutkuya bakıyor. İşte bende zaten o sayede bir sene tamamen bambaşka bir şey yapmışken, yine o çok sevdiğim işime dönebildim.

Şu hayatta en kötü şey seçeneklerinizin olmadığını düşünmek, bunu kendinize yapmayın.

Herkese sevgiler,

Zeynep Tuncay

İş Hayatı

Creativity Comes from Knowledge- Yaratıcılık Bilgiden Gelir

Yaratıcılık

 

Sanırım bu hayatımda  beni en çok etkileyen, hayatımın içinde olan, kendime tekrar tekrar hatırlattığım ve her geçen gün doğruluğunu yeniden onayladığım Motto

Fikir üretmek bilgiden gelir, her okuduğunuz, gördüğünüz şey aslında sizin için bir ilham kaynağı…

Yeter ki okuduğunuz, gördüğünüz şeyleri düşünce süzgeçinizden geçirin

İş hayatımda her proje öncesi kendime hatırlattğım bu Motto’ya blogumda da küçük bir yer vermek istedim.

Sizin buaralar ki mottonuz hangisi, soruyorum, söylerseniz keyifle okurum.

Sevgiler

Zeynep