Hayata Dair

En güzel anları 10 sn ye sığdırmak

Snapchatin hayatımızdaki yeri

Bu cuma çok sevgili moda yazarı Seda Yılmaz ile buluştuk. Tabi Seda Yılmaz olunca konuşulan konular ister istemez, yazılı basın nereye gidiyor, dijital ne kadar yazılı basının yerini alabiliyor, sosyal medya ve gittikçe yükselen trend Snapchat oldu.

Ben sosyal medya ve sosyal paylaşıma oldukça yakın biriyim ancak Facebook benim için çoktan out oldu, Twitter 2011 senesinde benim için popülerdi, Instagram da artık biraz popülerliğini yitiriyor gibi.

Snapchatin şu an için ana kitlesi 13-23 yaş arası, bu yaş aralığında olmamama rağmen bende önce işim gereği adapte olup sonrasında da gayet sevdim bu platformu.

Snapchat niye bu kadar popüler oldu konusuna yorumlar;

  • Intagram gibi neyin nasıl gözüktüğünün çok da önemi yok
  • Bu kolyenin yanına bir de oje koyayım daha tatliş olur derdi yok
  • Sevgiliden ayırılınca tonlarca foto slime derdi yok, ne de olsa her şey 24 saat içerisinde silinip gidiyor ve tabi anıılarda öyle…

Bundan 5 sene sonra bakıp, aaa burada ne kadar da zayıf mışım, o gün ne kadar da eğlenmiştik diyemeyeceğimiz bir platform.

Bütün bu platformlar aslında değişen yaşam koşullarının bir ürünü.

Snapchatte aslında bize şunu diyor- ne söylemek istiyorsan 10sn içerisinde söyle, kimsenin sana daha fazla ayıracak vakti yok.

Cuma akşamı şirket yemeğine çıktık ve bir doğum günü kutlaması yaptık. Tam mum üfleme anında shapchat devreye girdi, videoyu sonradan izlediğimde benim o özel anı 10 sn ye sığdırma çabam beni derinden vurdu.

24 saat içerisinde yok olacak bir kayda, doyasıya yaşanması gereken bir anı, 10 sn içerisine sığdırma çabası.

Evet pastan geldi, dilek tutup üflemen için 10 sn var. Neden? Çünkü snapchat sadece 10sn lik video kaydı alabiliyor.

Bunu ben şu andaki yaşım itibari ile dışarıdan bakıp analiz edebiliyorum ve kendimi bu noktada frenleyebileceğimi umut ediyorum ama 18 yaşındaki kullanıcıların sosyal hayatları üzerindeki etkilerini tahmin etmem zor.

hızlı tüketimBu sabah gördüğüm başka bir resimde beni biraz düşündürdü

Artık bir portakalı keyifle soyup yiyecek kadar da mı vaktimiz yok, bir sonraki adım portakalların dilimlenmiş olarak satılması mı?

Gün geçtiktçe yapacaklarımız, sorumluluklarımız, okuyacaklarımız, göreceklerimiz artıyor, ama bence zaman zaman bu çabuk tüketime bir dur demeli, kendimize ayırdığımız bir portakal soyacak kadar zamanı çok görmemeliyiz

Herkese Sevgiler,

Zeynep Tuncay

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply